Klocki Lego z dzieciństwa


Klocki Lego z dzieciństwa
Dzisiaj są dostępne w każdym sklepie i każde dziecko może je mieć. Przeróżne formy i kształty, dla najmłodszych i trochę starczych. Od tradycyjnych, po programowane roboty Lego Technics.
Co Lego ma wspólnego z moim artykułem i SolidWorks’em? Już wyjaśniam. Klocki zainspirowały mnie do zrobienia w pełni parametrycznego klocka podstawowego. Tak aby z jednego modelu można było uzyskać dowolny element bazowy.
Bazą modelu jest model o dowolnej długości i szerokości:
Jako parametr sterujący wielkością klocka przyjęte są ilości elementów łączących w górnej części w kierunku długości i szerokości. Od spodu znajdują się cylindryczne rurki wciskane pomiędzy górne elementy łączące klocka znajdującego się poniżej.
Ten sam model w przypadku gdy na długości występuje tylko jeden rząd elementów mocujących dopasowuje się do warunków:

Gdy dochodzi do sytuacji ekstremalnej, czyli gdy na klocku występuje tylko jeden element mocujący, ten model daje sobie radę:
Kolejne elementy zostały wygaszone a inne zmodyfikowane.
Mechanizm modyfikacji wykorzystuje szkic o nazwie rozmiar. Tutaj zawarte są parametry ilości długości i szerokości klocka. Cała dalsza modyfikacja odbywa się poprzez równania.
Tech kilka równań steruje przebudową całego klocka. Warto zwrócić uwagę, że podczas używania równań w SolidWorks możemy posłużyć się formułami warunkowymi, do wprowadzania wymiarów, ale również jesteśmy w stanie sterować operacjami. W zależności od warunku, można zaprogramować wygaszenie, bądź włączenie operacji w zależności od podanych warunków. Do tego najlepiej wykorzystać warunek „if”. Który w SolidWorks deklarowany jest w trochę inny sposób niż podczas programowania w Visual Basic, czy C++. Tutaj funkcja warunkowa deklarowana jest jako „iif”. Taka mała różnica a cieszy.
Życzę wszystkim wielu przygód z SolidWorks’em i odkrywania jego możliwości.